fbpx

Blog

Cam Balkon Neden Sallanır ?

Kategori Cam Balkon - Hareketli Cam Sistemleri 20 Haziran 2022

Cam Balkonda Sallanma

Cam balkonda sallanma sorunları veya cam balkon neden sallanır? sorularının cevabı aslında kalitesiz malzeme kullanımı ve yanlış montaj sorunlarından kaynaklanmaktadır. Bu problemle karşılaşmamak için ne yapılmalı sorusunu Kupa Cam Balkon firmasının yetkililerine sorduk.

Cam Balkon Sağlam mı?

Cam balkonun sağlam olup olmaması ya da fırtınada sallanmaması kaliteli malzeme kullanımının yanında öncelikle balkonların doğru keşif ve titizlikle değerlendirilmesini gerektirmektedir. Örneğin ölçüde kullanılan metrenin lazer metre; terazi gibi ölçü takımlarının kalibrasyonu (hasas olması) zorunludur. Atölyede doğru imalat; balkonların montaj ve uygulamasında önemlilik arz eder. Montaj uygulamasını yapan usta ekip personellerin tecrübeli olması zorunludur. Özetlemek gerekirse;

  • Kaliteli malzeme kullanımı
  • Balkonların keşif ve değerlendirilmesinde titiz davranılması
  • Ölçüde lazer metre ve hassas terazi kullanılması
  • Atölyede doğru ve kaliteli imalat
  • Cam balkonun sallanmaması ve sağlam olması için öncelikle dikkat edilmesi gereken başlıca kurallardır.

Bu kurallar yerine getirildikten sonra balkonun şekline ve yapısına göre katlanır cam balkon sistemleri, sürme cam sistemleri, askılı cam sistemleri günümüzde de revaçta olan giyotin sistemleri seçeneklerinden birisinin seçimi doğru tasarlanmalıdır. Bununla da kalmayıp taşıyıcı grupların tekerlek, makara, rulman gibi setlerin doğru hammadde seçimi ile (plastik, zamak, alüminyum civata) gibi ürünlerinin hammaddelerinin orijinal olması gerekmektedir.

Son olarak tüm bu sistemlerin çalışabilmesi için uygun toleranslar gerekmektedir. Tolerans değerleri (hassas ölçü) 1,5 – 2 mm sınırlarında olmalıdır.

Tolerans Değeri Nedir?

Tolerans terimi; imal edilecek makine parçalarının amacına uygun imal edilebilmesi için, kabul edilir iki sınır değeri arasında kalması anlamında kullanılmaktadır. İki uç değer arasındaki fark “tolerans” olarak bilinmektedir. Tolerans ya da hassas ölçülerden çıkıldığında rüzgarlı havalarda sallanma ve titreşimlerle karşı karşıya kalınır. Maalesef bu durum tüketiciyi tercih ettiği marka ya da sistemi sorgulamak zorunda bırakabilir. Bu durumda önce firma (marka) daha sonra bayi referanslarından olumsuz etkilenir.

Yukarıda belirtmeye çalıştığımız tekniklerin dışında mutlaka doğru bayiliklerin verilmesi gerekmektedir. Doğru bayilikten kastımız usta, atölye ve makine parkuru üçlüsünün birbirini istenen şekilde tamamlamasıdır. İyi usta, kaliteli üretim yapan atölye ve son teknoloji ürünü makine parkuru doğru bayilik için Kupa Cam Balkon ailesinin aradığı özelliklerdir.   

Cam Balkon Sallanıyor

Yukarıda da konuya geniş bir şekilde değinmiştik. Cam balkonun sallanmasının sebeplerine ilave olarak rüzgarda sallanıyor ise camların vibrasyon yapma ihtimali vardır. Bazen de çürük balkon betonlarına atılan vidalar yerinde sağlam durmayabilir ve sistemin kasası oynayabilir.

Cam Balkon Patlar mı? 

Cam balkon camları yüzeye karşı gelen darbelere dayanıklıdır. Patlamaz veya kırılmaz. Ancak cam kenarlarına sivri uçlu cisim ile darbe gelmesi durumunda çatlayabilir.

Fırtınada Camları Nasıl Koruruz? 

Fırtınada camları korumanın yolu cam panelleri sıkıca kapalı tutmaktır.

Cam Balkon Camı Rüzgarda Patlar mı? 

Cam balkon kanadı rüzgarda patlamaz ancak kasırga seviyelerinde kimse garanti veremez. Cam patlaması durumunda tuz-buz olarak dağılır. Güvenlik açısından yüksek derecede fırtınalı havalarda  balkonda durulmaması salık verilir.

Cam Balkon Soğuk Geçirir mi? 

Camın çift cam veya tek cam olması, cam kanatlarının çeşitli sebeplerden kapanmaması ya da izolasyonun usulüne uygun yapılmaması gibi nedenlere bağlı olarak soğuk geçirebilir.

Cam Balkon Fitillerinin Sararması Nasıl Geçer? 

Firmamızın size en yakın bayisini arayarak  ölçü kaydı oluşturmak suretiyle sararan veya kırılan cam balkon fitillerinizi alüminyum fitiller İle yenileyebilirsiniz.

Kupa Cam Balkon Farkı

Cam balkon sistemlerinde yaşanan sorunların bir çoğunun temelinde kalitesiz malzeme problemi bulunmaktadır. Türkiye’de ilk yerli aksesuar üreticisi olan Kupa Cam Balkon camlama sistemi aksesuarlarının tamamını kendi fabrikasında yaparak kalitesini her zaman korumakta ve daha üst noktalara çıkarmaktadır. Kupa Cam, tamamı kendi tescilli tasarımları olan; katlanır, kayar ve üstten askılı camlama ürünleri ile müşteri şikayetlerini en aza indirmeyi başarmıştır. Sektöründe ekol olan ve dolayısıyla bayilerini destekleyecek AR-GE yatırımlarına ağırlık veren firmamız Türkiye’nin en büyük tekerini üretme başarısı göstermiştir. Böylece daha uzun ömürlü ve daha sağlam olan malzemeler firmamızın ürünlerinin kalitesini üst düzeye çıkarmaktadır. Kupa Cam Balkon, Vega markasıyla silinebilir giyotin cam balkon alanında fark yaratarak normalde 3 metre 75 santime kadar tek parça genişliğinde silinebilen giyotin sistem uygulamasını daha geniş ebatlarda, daha geniş ölçülerde örneğin 6-7 metrelik yükseklik ve 4 metrelik genişliklerde de ilave 3 parçaya bölünerek de uygulama yapabilme becerisine sahip tek firma olmayı başarmıştır.

Bunun dışında Kupa Cam Balkon’un Arge bölümünce yeni tasarlanan bir yan çıta detayı sayesinde  fotosel gözler dediğimiz özellik sayesinde herhangi bir görüntü veya ağırlık hissettiği zaman sistemin açılıp kapanması otomatik olarak duruyor. Yani sistemde otomatik olarak güç kesilerek olası zararların önüne geçiliyor.

Kupa Cam Balkon’da Avrupa Kalitesi

Cam balkon sistemlerinde en önemli malzemelerden bir tanesi kuşkusuz tekerlerdir. Taşıyıcı grupların (tekerlek makara rulman) gövdeleri zamak 5 (çinko) alaşımından yapılmaktadır. Bu alaşım kıymetli sektörlerde (otomotiv, mobilya, alüminyum doğrama, mutfak, cam balkon) gibi özel sektörlerde kullanılan çok özel bir maddedir. Kupa Cam Balkon’da Avrupa kalitesi başlığını boşuna atmadık. Bunun sebebi ise firmanın çoğu rakiplerinin tersine zamak 3 yerine zamak 5’i tercih etmesidir. Zamak 5 veya çinko alaşımı 5 Avrupa’da en yaygın kullanılan çinko alaşımıdır. Kupa Cam Balkon’da  sistemlerinde Zamak 5 kullanarak Avrupa kalitesinde üretim gerçekleştirmektedir.

Bir Yorum
  1. Toplam17metre uzunlugunda U Şekilde Balkonum var 3500m sol ve sağ tarafta geri kalan kisimin tam ortasinda ve sağ ve Solda kolon kiriş var FIYAT LISTESSINI alabilirmiyim ?

Yorum Yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir