fbpx

Blog

Isıcamlı Cam Balkon nedir ?

Kategori Isıcamlı Cam Balkon 16 Mayıs 2022

Isıcamlı Cam Balkon Nedir?

Isıcamlı cam balkonlar diğer cam modellerine göre daha çok özelliğe sahiptirler. Çünkü amaç ısı tasarrufudur ve maksimum ısı tasarrufu için kullanılan her malzemenin yalıtım özellikli olması şarttır. Bu bağlamda kullanılan profil, birleşme ve bağlantı noktaları, fitiller ve fitil içi malzemelerin tamamı, yalıtımı en üst düzeye çıkartmak için tasarlanmıştır. Kupa Cam Balkon’un ısıcamlı modelleri ve özelliklerini 5 başlık altında inceleyebilirsiniz:

  1. Orion
  2. Orion Eco
  3. Eşikli Sürme
  4. Eşiksiz Sürme
  5. Giyotin

Isıcamlı Cam Balkon

Kısaca ısıcam özelliği bulunan camlar kullanılarak hazırlanmış cam balkon sistemlerine ısıcamlı cam balkon denir. Isıcamlı cam balkon konusunu derinlemesine incelemeden önce ısıcam nedir sorusuna odaklanmamız lazım. Teknik olarak ısıcamın üretilebilmesi için iki ya da daha fazla camın aralarında boşluk bırakılması gereklidir. Bırakılan bu boşluğa genelde argon, kripton, ksenon gibi asal gazlar ya da doğrudan hava doldurulur. Etrafına alüminyum, nem alıcı butil ve dış yalıtım macunu kullanılarak camlar tek parça haline getirilir. Günümüzde doğru bir ısı tasarrufu için camlar arasındaki boşluğun argon gazıyla doldurulmuş olmasına dikkat edilmelidir. Isıcam güvencesiyle üretilen standart düzeyde yalıtım ve tasarruf sağlayan bu camlar, ısı kayıplarını tek cama göre %50 azaltır. Yakıt giderlerinden tasarruf sağlar.

Isıcamlı Cam Balkon Özellikleri

Isıcamlı cam balkon özellikleri Kupa Cam Balkon Sistemleri’nde rakiplerine oranla daha gelişmiş düzeydedir. Bu nedenle özellikleri Kupa Cam’ın amiral gemisi diye tabir edebileceğimiz Isıcamlı Katlanır Sistem Orion özelinde ele almamızla bu gelişmişliği anlatmamız daha kolay olacaktır.

Otomobil Kalitesinde Isıcamlı Katlanır Sistem Orion

Orion, Kupa Cam Balkon markasının en nitelikli ürün gruplarının başında gelir. Birkaç özelliğinden dolayı Türkiye’de ve dünyada da rakiplerine göre tektir. Başka bir deyişle nev’i şahsına münhasır bir üründür. Özellikle rulman sisteminde Zamak 5 gibi kaliteli ve pahalı bir metal alaşımı kullanılır. Zamak 5, metal alaşımı ünlü otomobil markalarının motor aksamında kullanılan ve uzun süreli kullanımı garanti eden bir metal alaşımdır. Bu nedenle Orion, otomobil kalitesinde ısıcamlı katlanır sistem özelliğine sahiptir. Bunun da en büyük nedeni uzun süreli kullanımı garanti eden en önemli bileşen rulman ve rulmanın kaliteli yapısıdır.

Orion Isıcamlı Cam Balkon Üretim Aşamaları Videosu
Orion Isıcamlı Cam Balkon Üretim Aşamaları Videosu

Orion’un Özellikleri Nelerdir?

Özellikle Orion ısıcamlının tamamen contalı sistem oluşu (bu pvc ve alüminyum doğramalarda camla kanat profili arasındaki pvc conta uygulaması veya epdm conta uygulamasının aynısı) Orionu çok özel bir ürün yapmaktadır. Isıcamlı Cam Balkon Orion serisinde mevcut bu özelliği ile dünyada tektir. Genelde piyasada da “Contalı sistem” diye bilinir. Orion, Kupa Cam Balkon’un en çok ilgi çeken ürünüdür. İspanyolet profillerin aralarında birleşim noktalarında, ara çıta profillerinde, fitil dediğimiz kısımlarında, baza profillerinin ön ve arka alt taraflarında ve camla profilin birleştiği alanlarında (cam contası olarak bilinir) siyah ve gri olmak üzere iki farklı renkte contalama sistemi mevcuttur.

Orion’un ikinci özelliği Türkiye’nin en büyük cam balkon tekerini kullanmasıdır. Bunun anlamı nedir? 42 mm teker çapıyla ve Zamak 5 ile üretilen Türkiye’nin kendi alanında en büyük cam balkon tekeridir. Bu tekerler rulman diye tabir edilir ki cam balkonun aslında en önemli parçası rulmandır, tekerlek grubudur. Sistemi taşıyan odur. Sistemin sorunsuz bir şekilde uzun yıllar kullanılması için çok daha kaliteli uygun bir rulmanın seçilmesi lazımdır. Kupa Cam bunu Orion’da başardı.

Piyasada bakla sistemi denilen bir frenleme sistemi vardır. Ama Orion’da tekli kılavuz yatağı dediğimiz yaylı ve yaysız olmak üzere iki ayrı modelde bir toplama parçası kullanılır. Bu da kanatların rüzgarda açıldıktan sonra geri kapanmasını engelleyen kendiliğinden bir yay sistemidir. Böylelikle rüzgarlı havada kapanmasını engeller. Kanat sabitleme aparatı görevi de görür aslında. O kılavuz yatağının şöyle bir avantajı daha vardır; Mevcutta örneğin 10 kanatlı bir sistemin ikinci ve üçüncü kanadının tekrardan sökülmesi gerekir veya herhangi bir arıza durumunda kılavuz yatağı kullanmayan diğer firmalarda o kanada müdahale etmek için komple sistemi sökmeniz gerekir. Ama Orion’da öyle bir sıkıntı yok. Orion’da sökmek istediğiniz; işlem yapmak istediğiniz kanata tekabül eden kılavuz yatağını çıkış harcı yuvasından sökerek o kanadı çıkarabilirsiniz. Böylece komple sökmenize gerek kalmıyor. Bu özelliğinden dolayı arızanın çözümünü daha kısa sürede kolaylaştırmaktadır.

Orion’da üç farklı kilit sistemi mevcuttur. Orijinal çıkış kolu denilen, profilin içine yerleştirilen gizli bir tel aracılığıyla eksenel dönerek açılmasını sağlayan yuvarlak bir makara kolu vardır. Onun dışında yeni piyasaya sürülen ispanyolet kol sistemi vardır. İsterseniz pvc kol, isterseniz eksenel kol veya gömme kol tercih edebilirsiniz. O profilin üzerinde normalde evlerde tüm pencerelerde kullandığınız kolu da kullanabilirsiniz. Üç farklı kol detayını Orion’da çok rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Orion’un kasa profillerinin damlalıklı yapısı sayesinde camdan süzülen suların veya iç tarafa sızmaya çalışan suların tekrardan kasa içerisinden tahliyesiyle dışarıya dökülmesi sağlanmaktadır. Kendiliğinden damlalık profili ve 11 Kg’lık kasa ağırlığı ile türkiyenin en nitelikli kasa profillerinden birisidir.

Aksesuar gruplarında özellikle çıkış ağızlarının ve boynuz sistemlerinin açılıp kapandığı zaman tamamen otomatik bir şekilde açılıp kapanması söz konusudur. Üst tarafta, yukarıdaki boynuz diye tabir ettiğimiz çıkış ağzı kolunun kanatların açılıp kapanmasıyla hareket eden, kapandığı zaman sistemi tamamen kilitin üzerine kapatan; açıldığı zaman da açılmasına neden olan bir detaydır. Onun dışındaki alt taraftaki çıkış ağzı dediğimiz bölüm tamamen Kupa Cam Balkon’un orjinal aksesuarı ile birlikte kapalı şekilde durur. Herhangi bir olumsuz izolasyona sebebiyet vermez.

Birden fazla kanat açılımlarında ikinci çıkış ağzı gerekebilir. Rakiplerde o ikinci çıkış ağzı boştur ve açıkta kalırken Kupa Cam Balkon’da orijinal ikinci çıkış ağzı kapağı mevcuttur.

Isıcamlı Cam Balkon m2 Fiyatları

Isıcamlı cam balkon metrekare fiyatlarını tam ve doğru olarak hesaplayabilmek için lokasyondaki en yakın Kupa Cam Bayii ile irtibata geçilmesi uygun olacaktır.

Isıcamlı Cam Balkon Metrekare Fiyatı

İlle de bir fiyat verilmesi gerekirse 2022 Mayıs ayı itibariyle metrekare fiyatları 1400 TL ile 2000 TL arasında bir bedele müşteriler bayilerden bu ürünü temin edebilir.

2 Yorum
  1. 2023 Eylül fiyatını öğrenebilir miyim?

Yorum Yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir