fbpx

Blog

Cam Balkon Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz.

Kategori Cam Balkon - Hareketli Cam Sistemleri 27 Haziran 2022

Cam balkon yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunu soran Kupa Cam Balkon müşterileri öncelikle sistemde kullanılan malzeme kalitesi ile ilgileniyorlar. Gerçekten de malzeme kalitesi önemli. Özellikle taşıyıcı rulman ve aksam parçalarının paslanmaz çelik olması sistemin uzun yıllar sorunsuz çalışması için şart.

Kupa Cam Balkon Kendi Malzemesini Kendisi Üretir

Malzeme konusunu ele alırken burada Kupa Cam Balkon özelinde bir parantez açma gereği duyuyorum. Kupa Cam Balkon Sistemleri olarak A’dan Z’ye bütün malzemeleri kendimiz ürettiğimiz için kaliteden ödün vermediğimizi öncelikle belirtmeliyiz. Özellikle rulman sisteminde Zamak 5 gibi kaliteli ve pahalı bir metal alaşımı kullanmakta olduğumuzu hatırlatalım. Zamak 5 ünlü otomobil markalarının motor aksamında kullanılan ve uzun süreli kullanımı garanti eden bir metal alaşımı olarak bilinmektedir. Zamak 5’i sadece Kupa Cam Balkon olarak biz kullanmaktayız. Başka bir deyişle bizim kullandığımız ürün piyasada “kaliteli” olarak kabul gören ürünlerin bir tık üst segmentidir diyebiliriz.  Bunun da en büyük artısı veya avantajı uzun süreli kullanımı garanti eden en önemli bileşen rulman ve rulmanın kaliteli yapısıdır.

Yine cam balkon markalarımızdan Orion’un bir başka özelliği Türkiye’nin en büyük cam balkon tekerini kullanmasıdır. Kaliteli ve uygun bir rulmanın seçilmesi sistemin sorunsuz bir şekilde uzun yıllar kullanılmasını garanti eder. Kupa Cam Balkon bunu Zamak 5 alaşımını üreterek başardı.

Cam Balkon Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Müşterilerimizin sormadığı ama önemli olan bir başka konu da işçilik kalitesidir. Piyasada öyle ustalar var ki, bunlara usta demeye bin şahit gerek. Bu kişiler bir yerde iki üç ay çalışmış ya da bir iki sene çalışmış ve dükkan açmış kişilerdir. En iyi malzeme kullanılsa dahi çok kötü bir işçilik nedeniyle sistem düzgün çalışmaz. Bu kişiler ölçüyü düzgün alamıyor. Balkonun terazisi istenildiği gibi yapılamıyor. İmalatında ve montajında sıkıntı var. Bu iş inşaat işi olduğu için kaliteli usta şarttır. Zaten kaliteli bir usta kötü bir malzemeyi eline almaz. Ustalığına laf getirtmez. Kupa Cam Balkon Sistemleri olarak ustalarımızı yani bayilerimizi seçerken titiz davranıyoruz. Onları eğitim ve kurslardan geçiriyoruz. Usta seçimi o kadar önemli ki; bir balkonun ölçüsünü sadece yanlardan 1 cm büyük alın ve imalatını 1 cm büyük yapın. Bu balkon iki duvar arasında sıkışacak ve  düzgün açılıp kapanmayacaktır. Camlar kasılıp açılacaktır. Yüksekliğini 2 cm fazla alınması durumunda cam gergin çalışır. Ölçüyü düzgün alacaksınız. İmalatı düzgün yapacaksınız. En önemlisi montaj. Montajı nokta hatasız teraziye alacaksınız ve yapacaksınız. Burada püf nokta balkon cam sisteminin rahat çalışmasıdır. Eğer balkon cam sistemi zor çalışıyorsa müşteriler açıp kapatırken cam düşecek diye korkuyorlarsa bu tamamiyle işçilik hatasıdır.

Kupa Cam Balkon Ustalığın Hakkını Veremeyenlere Bayilik Yetkisi Vermiyor

Bayilerini çözüm ortağı olarak gören ve ticari kazancını bayiler üzerinden tanımlayan Kupa Cam Balkon olarak, bayilik konusunda oldukça seçici davranarak müşterilerimize en güzel hizmeti vermeye çalışıyoruz. Kupa Cam Balkon, yeterliliğini tamamlamamış, ustalığının hakkını verememiş ve test etmemiş bayi adaylarına yetki vermiyor. Bayilik izninin verilebilmesi için bayilik kriterlerini yerine getiren firmalardan teknik eğitim ve teknik kontrol sürecinden onay almaları gerekiyor.

Ucuza Kanmayın, Astarı Yüzünden Pahalı Gelir

Piyasada bazı firmaların 20-30 lira ucuz yapabilmek için kalitesiz malzeme kullanması dikkat çekiyor.  Yıl olmuş 2022 hala  piyasanın çok altında fiyat verenler var. Bu sistemi  bu kadar ucuza yapıyorlarsa mutlaka bunun altında bir çapanoğlu arayın. Ya da direkt söyleyelim. Bunun tek açıklaması vardır: Malzemeden çalıyorlardır. Örnek vermemiz gerekirse toplam 10 metrekare balkonda 5 kilo alüminyum çalınsa 150-200 TL. fiyat farkı oynuyor.

Mevsimlik Cam Balkonculara Dikkat!

Cam balkonun talep gördüğü sezonda ortaya çıkan mevsimlik cam balkoncular satışlarını yaptıktan sonra ortadan kaybolmaktadır. Dolayısıyla, müşteriler, servis almak istediklerinde problem yaşamakta ve mağdur olmaktadır.

Marka Firmaları Tercih Edin

Cam balkon, balkonun şekline göre farklılık gösteren bir niteliğe sahiptir. Bu, kişiye özel terzinin elbise dikmek için ölçü alması gibidir. Bu yüzden cam balkon yaptırılacak firmanın ustalık konusunda yetkinliği çok önemlidir. Cam balkon firmaları arasında seçim yaparken, firmaların  kurumsal olmasına dikkat edilmelidir.

Acaba Cam Balkon Firması Gerçek mi Sanal mı?

Cambalkon yaptıracağınız firmayı ziyaret ederek çalışmaları bizzat yerinde görmeniz sorunsuz bir cam balkona sahip olmanız için iyi bir adımdır. Güzel bir internet sitesi olan, ürünleri ve kendini sanal alemde iyi pazarlayan fakat belirttiği adreste bile olmayan çok sayıda komisyoncu cam balkoncudan biriyle iş yapıyor olabilirsiniz. Sonuç mu? Arıza durumlarında arayacağınız firmadan bir muhatabınızı bulamayabilirsiniz.

Cam Balkon Yaptırdığınız Firma Malzemeyi Nereden Alıyor?

Cambalkon profil ve aksamları, herhangi bir alüminyum veya aksesuar toptancısından kolaylıkla tedarik edilebilir. Cam balkoncular, profilleri bir firmadan, tekerleri bir firmadan alıp, cambalkon diye parçaları birbiri ile uyumsuz sistemler satabilecekleri için bu konu önemlidir. Kupa Cam Balkon firması olarak malzemeyi kendimiz üretmekte ve piyasadaki rakiplerimizden çok daha kaliteli ürünlerimizle tanınmaktayız. Öte yandan üretimlerimiz sayesinde ithal ürünler yerine yerli ve kaliteli malzeme kullanarak ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaktayız. 

Cam Balkon Sisteminizin Garantisi Var mı?

Sektörde, piyasadan tedarik ettikleri profil ve aksesuarlarla kaliteden çok ucuzluk anlayışıyla hareket eden birçok firma bulunmaktadır. Kurumsal yapı, tasarım ve AR-GE faaliyetlerinden yoksun olan bu tür firmalar, hizmet, servis ve garanti konusunda doğal olarak tüketicilere, ciddi boyutlarda sıkıntı yaşatmaktadır. Yaptırılan cam balkon firması kapansa bile, oluşabilecek bakım veya ilave aksesuar ihtiyaçlarını ana firmanın bir başka bayisinden karşılayabilmelidir.

Cam Balkon Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kısaca maddeleştirmemiz gerekirse;

 • Cam balkon yaptırırken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun ilk cevabı doğru firma seçmek gerekir olmalıdır. Doğru seçilen firma, uygun cam balkon modelini belirlemede kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca cam balkonu yapan firmadan garanti süresi de istenmelidir. Garantisi bulunmayan cam balkonların yaptırılmaması gerekmektedir.
 • Firma ve personelin yeterli tecrübe ve bilgi birikimine sahip olması gerekir.
 • Sistemin uygulandığı alanın yüksekliğine göre cam kalınlığı seçiminin yapılması.
 • Her cam kanadında 2 alt ve üstte olmak üzere 4 teker bulunmalıdır. Bu tekerlerin her biri çift rulmanlı olmalıdır.
 • Profillerin su tahliyeli ve damlalıklı olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Kullanılacak camların fiyatı ucuz ithal camlar yerine Şişecam/Paşabahçe olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü ithal camlar uygun fiyatlı olsa da kaliteli, dayanıklı ve sağlam değildir.
 • Camların tamamı “temperli cam” olmalıdır.
 • Montajın fiyata dahil olup olmadığını mutlaka sorunuz.
 • Profilde kalite ve kalınlık çok önemlidir.
 • Garanti ve servis hizmeti verilip verilmediği hakkında bilgi alınmalıdır.
 • Sistemde ayar veya perde profili bulunmalı.
 • PVC aksesuarlar kaliteli olmalı.
 • Montaj, uzman ekipler tarafından yapılmalı.
 • Sözleşme imzalayınız. Cam balkon yaptırmadan önce mutlaka sözleşme imzalayıp, konuşulan tüm ayrıntıları yazılı hale getirmeniz daha sonra yaşanacak anlaşmazlıklarda elinizi güçlendirecektir. Sözleşmede, sistemin adı, profil ve cam rengi, kaç kanat olacağı, kanatların nerelerde toplanacağı, garanti ve servis v.b unsurlar yer almalıdır.

Evinize En Uygun Cam Balkon Hangisi?

Evinize cam balkon yaptırırken gözetilmesi gereken faktörlerden biri de uygulanacak alanın yapısal özellikleridir. Katlamalı ya da sürme cam seçimi uygulanacak alanın ölçüsü, konumu, uygulama yaptıracak kişinin kullanım tercihine göre şekillenmektedir.

Katlanır Cam Balkon Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Günümüzde her gayrimenkul tipine uygun katlanır cam balkonlar mevcuttur. Buna rağmen bazı firmalar eksik çözümler sunabiliyor. Bu nedenle size özel çözümün tüm detaylarını sizinle paylaşmasını isteyip diğer firmalarla kıyaslayabilirsiniz.

Cam Kalınlığının 8-10 mm Olması Gerekir.

Katlanır cam aralarında silikon ve alüminyum olmak üzere iki tip conta kullanılmaktadır. Ekonomik cam balkonlarda silikon conta tercih edilmektedir. Silikon contanın dezavantajı 3 ile 5 yıl arasında sararmasıdır. Alüminyum contalar ise sararma yapmaz. Ayrıca ısı izolasyonu silikon contalara göre çok daha iyidir. Profil seçiminde damlalık ve su tahliye özelliği olanını tercih edin. Rulman tekerlerin paslanmaz seçenekli olanının tercih edilmesi kış aylarında yağmur ve kardan etkilenmeden uzun ömürlü kullanım imkanı sağlar.

Katlanır cam balkonunuzu yaptırdıktan sonra cam balkon filtrelerinin takılıp takılmadığını kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde ilk yağmurda içeriye su sızması gibi tatsız bir durumla karşılaşabilirsiniz. Kış aylarında yağmur ve kardan etkilenmeden uzun ömürlü kullanım için rulmanlı tekerlerin paslanmaz seçenekli olanını tercih etmelisiniz. Katlanır cam balkonunuzu yaptırdıktan sonra cam balkon filtrelerinin takılıp takılmadığını kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde ilk yağmurda içeriye su sızmasıyla problem yaşayabilirsiniz. Montaj bittikten sonra yalıtım için antibakteriyel silikon kullandıklarından emin olmalısınız.

Yorum Yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir