fbpx

Balkon Cam Modelleri

Kategori Cam Balkon - Hareketli Cam Sistemleri, Giyotin Sistem, Isıcamlı Cam Balkon, Katlanır Sistemler, Sürme Sistemler, Üstten Askılı Sistemler 4 Temmuz 2022

Son yıllarda kullanım kolaylığı nedeniyle oldukça rağbet gören balkon cam modelleri hem görsel şıklık sunması hem de güçlü ısı yalıtımı sağlaması açısından çok fazla tercih edilen ürünlerdir. Balkon cam modelleri kullanım alanları ve amaçlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Günümüzde balkonlarda balkon cam modeli olarak kolay silinmesi ve temizleme imkanı verdiği için katlanır cam balkon sistemi tercih edilmektedir. Kış bahçesi, teras, veranda, ofis gibi yerlerde ise sürgülü cam balkon modeli öne çıkmaktadır. Cam modelleri arasında seçim yaparken balkonun veya uygulanacak mekanın şekli önem kazanmaktadır.

Cam Balkon Modelleri

Katlanır cam balkon sistemleri, her bir camın tek tek kaydırılıp, açılması şeklinde bir yapıya sahipken sürgülü cam sistemlerinde her bir camın bir diğerini çekmesi suretiyle çalışır. Sürgülü cam balkon modellerinde, birden fazla ray bulunurken her rayda bir cam olur. Camlar toplandığında, bir camın genişliği kadar alan sabit kalırken balkon tamamen açık hale getirilemez. Fakat balkonun içine toplanmadığı için, balkon içinde yer kaplamaz. Katlanır cam balkon modelleri, her türlü şekle sahip balkonlarda uygulanabilir özelliktedir. Sürgülü cam balkon modelleri, düz balkon ve köşeli balkonlarda uygulanır. Köşesiz balkonlarda ve yay şeklindeki oval balkonlarda uygulanamaz.

Sürgülü Cam Balkon Modelleri

Sürgülü cam balkon modelleri eşikli ve eşiksiz sürme sistemi olarak iki bölüme ayrılır.

  1. Eşikli Sürme Sistemi

Eşikli Sürme Cam Balkon sistemlerinde kanatlar açılırken veya kapanırken sistem kanatları birbirini çekmektedir. Bu, özel tasarlanmış ara kapaklar sayesinde olmaktadır. Eşikli Sürme Cam Balkon sistemleri konut, cafe, restaurant, bar, pastane, lokanta gibi ortamları güzelleştirmek için daha ziyade tercih edilmektedir.

  1. Eşiksiz Sürme Cam Sistemleri

Eşiksiz Sürme Cam Balkon sistemleri pencere ve kapı olarak çeşitli kombinasyonlarda uygulanabilmektedir. 8 mm ve 10 mm cam sistemi ile uygulanan Eşiksiz Sürme Cam Balkon sistemleri özellikle restaurantlar ve salon bölme uygulamalarında tercih edilmektedir. Alttaki ray yüksekliği 8 mm olduğundan ayak takılmalarını önleyerek geçiş rahatlığı sağlar.

Günümüzde sürme cam sistemlerinin yaygın bir şekilde tercih edilmesinin sebeplerinin başında yer kazanımı, kullanışlılık ve şıklık gelmektedir. Eşiksiz sürme camlar piyasada daha fazla tercih edilir hale gelmiştir. Hâlihazırda büyük avantaj sağlayan sürme cam sistemlerinin daha gelişmiş modellerinden biri olan eşiksiz sürme cam, adından da anlaşılacağı gibi bir ray sisteminin oluşturulması için eşik düzeneğine ihtiyaç duymaz. Küçük tekerleri üzerinde yere sıfır olarak hareket edebilmeleri tercihte önemli rol oynamaktadır.

Katlanır Cam Sistemi Modelleri

Katlanır cam balkonlar katlanarak yer tasarrufu sağlamalarıyla son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Katlanarak balkon içerisinde tasarım itibariyle muntazam bir görüntü sergilemeleri olarak ortaya çıkan bu modeller geleneksel yolla açılıp kapanan balkon camlarına oranla nispeten çok daha az yer kaplar. Bu özellikleri nedeniyle küçük balkonlarda bile geniş alan oluşturma özelliğine sahip, kullanışlı ve pratik balkon sistemleridir.

Kupa Cam Balkon, Sektörde 21. Yılında

Kupa Cam Balkon, sektörde 21. yılında tamamı kendi tescilli tasarımları, en az kullanıcı şikayeti, ISO Kalite Yönetim Belgeli, tamamı garantili cam balkon sistemleri ile yazın sıcağı, kışın soğuğu sizi etkilemesin. En hesaplı fiyatlarla darısı balkonlarınıza.

Kupa Cam Balkon Katlanır Sistemler

Katlanır Sistem Kupa 3

Kupa 3, ürün olarak et kalınlığı ve sisteminin direncinin yüksek olmasıyla dikkat çekmektedir. Su geçirgenliği olabildiğince minimize edilen Kupa 3 sisteminde contalar arasında silikon conta yerine uzun ömürlü olan alüminyum conta tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra sistemde kullanılan ürün özelliklerine bakacak olursak  direnç noktasında cam gerekirse 10 mm tercih edilebilir. Güvenlik önemli olduğundan camlar kırılmaz özellikli temperli cam sistemleridir. Çift noktadan kilit sistemine sahip olması nedeniyle rüzgar ve esnemelerde kilitlerin tutmaması gibi bir durum yaşanmaz. Sistemin teker çapının genişliği ve profil kalınlığı gibi özellikleri nedeniyle Kupa 3 kullanım kolaylığı açısından Türkiye’de benzersiz bir konuma sahiptir. Sistemin temel özelliği çift noktadan kilitlemeli olmasıdır. Üstteki boynuzu kendini kapatıp açma özelliğine sahip olan tek sistemdir. Sistemin en büyük özelliklerinden bir tanesi teker çapının genişliği ve profil kalınlığının Türkiye’de kullanılan benzer sistemlerin üzerinde bir sistem olmasıdır. 

Çift noktadan kilit sistemi, sistemin iki noktadan kilitlenmesi, üst kısmın tekrar iki noktadan kilitlenmesi sayesinde rüzgar ve esnemelerde kilitlerin tutmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Sistemin çalışması çift raylar üzerinde gerçekleşmektedir. Bu tasarım sayesinde çok rahat hareket etmesi sağlanmıştır. Kanatlar toplanarak yan yana açıldığında sistemin profil kalınlığı, et kalınlığı daha net göze çarpmaktadır. Kupa 3 sisteminin en büyük özelliği kaymadaki ray içerisindeki gidip gelmelerin çok rahat olması, montajdaki ayar ve problemlerin minimize edilmesini sağlamaktadır. Alt ve üst kilit birbirinden bağımsız vaziyettedir. Alt kilit ve üst kilit birbiriyle bağımlı da yapılabilir. Kilitin çift noktadan olması, metal zincir kullanılması, kulpun gerektiğinde yüksek ve aşağıda bırakılması özellikleri kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

İçerideki damlalık sistemi su tahliyesinde oldukça kolaylık sağlamaktadır. Dışarıdan tahliye açıldığında içeriye su girişi minimize edilmiş bir sistemdir. Sistemin su geçirgenliği olabildiğince minimize edilmiştir. Sistem olarak bakıldığında contalar arasında silikon conta yerine alüminyum conta tercih edilmektedir. Bunun da amacı iki yılda bir sararıp kırılan conta yerine uzun ömürlü olmasını tercih etmektir.

Yüksek balkonlar ve eşikli mekan kapatmalar için profesyonel camlama Kupa 3 ile ilgili olarak sistem kullanımı ve özelliklerine, teknik detaylarına ve sistemin kullanım avantajlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Katlanır Sistem Orion, Otomobil Kalitesinde

Orion, Kupa Cam Balkon markasının amiral gemisi konumundadır. Birkaç özelliğinden dolayı Türkiye’de ve dünyada da rakiplerine göre avantajlıdır ve benzerzirdir. Özellikle camlama sistemlerinin en önemli parçası olan rulman yani teker bölümünde Zamak 5 gibi kaliteli ve pahalı bir metal alaşımı kullanılır. Zamak 5, metal alaşımı ünlü otomobil markalarının motor aksamında kullanılır. Bunun nedeni uzun süreli kullanımı garanti eden bir metal alaşımı olmasıdır. Bu nedenle Orion, otomobil kalitesinde ısıcamlı katlanır sistemdir. Rakiplerimiz daha ucuz olduğu için zamak 3’ü seçerken hiçbir masraftan kaçınmayan Kupa Cam, bakır içeriği ile daha dayanıklı ve uzun ömürlü kullanımı garanti eden  zamak 5’i tercih etmektedir

Orion’un Özellikleri Nelerdir?

Özellikle Orion ısıcamlının tamamen contalı sistem oluşudur. Bu pvc ve alüminyum doğramalarda camla kanat profili arasındaki pvc conta uygulaması veya epdm conta uygulamasının aynısıdır ve Orionu çok özel bir ürün yapmaktadır. Isıcamlı Cam Balkon Orion serisinde mevcut bu özelliği ile dünyada eşi benzeri olmayan bir üründür.Genelde piyasada da “Contalı sistem” diye bilinen Orion, Kupa Cam Balkon’un en çok ilgi çeken ürünüdür.

Orion’un ikinci özelliği Türkiye’nin en büyük cam balkon tekerini kullanmasıdır. Bunun anlamı şudur: 42 mm teker çapıyla ve Zamak 5 ile üretilen Türkiye’nin kendi alanında en büyük cam balkon tekeri rulman diye tabir edilir. Cam balkonun aslında en önemli parçası rulmandır diyebiliriz. Çünkü sistemi taşıyan bu rulman dediğimiz tekerlek grubudur. Sistemin sorunsuz bir şekilde uzun yıllar kullanılması için çok daha kaliteli uygun bir rulmanı kendi tesislerinde üreten Kupa Cam Balkon Orion’la segmentinde önemli bir boşluğu doldurdu.

Piyasada bulunan  frenleme sistemine bakla sistemi adı verilir. Orion’da ise tekli kılavuz yatağı dediğimiz yaylı ve yaysız olmak üzere iki ayrı modelde bir toplama parçası bu frenleme görevini görür. Bu da kanatların rüzgarda açıldıktan sonra geri kapanmasını engeller. Böylelikle rüzgarlı havada kapanmasını engelleyen sistem kanat sabitleme aparatı görevi de görür aynı zamanda. Orion’a özgü kılavuz yatağının şöyle bir avantajı daha vardır: Mevcutta örneğin 10 kanatlı bir sistemin ikinci ve üçüncü kanadının olası bir arıza durumunda tekrardan sökülmesi gerekir. Kılavuz yatağı kullanmayan diğer firmalarda o kanada müdahale etmek için komple sistemi sökülmek zorundadır. Ama Orion’da öyle bir sıkıntı söz konusu olmaz. Orion’da sökmek istediğiniz; işlem yapmak istediğiniz kanata tekabül eden kılavuz yatağını çıkış harcı yuvasından sökmeniz yeterli olur. Böylece sadece sorunlu olan o kanadı çıkarabilirsiniz. Böylece komple sökmenize gerek kalmadığından ötürü arızanın çözümünü daha kısa sürede çözümlemek mümkün olmaktadır.

Kupa Orion Isıcamlı Cam Balkon Sistemi

Orion’da 3 Farklı Kilit Sistemi 

Kendiliğinden damlalıklı profil yapısı bulunan Orion’da 3 farklı kilit sistemi bulunmaktadır. Açık kanatları kendiliğinden sabitlenen dünyadaki ilk ve tek ısıcamlı sistem Orion, ısıcamlı cam balkonda bir yeniliğin adıdır. Tamamen yeni bir tasarım ile üretilen sistemde cam contaları, kasa, ara çıtalar, ara cam contaları, ray ve baza arasındaki contalar da tamamen yeni dizayn olarak göze çarpmaktadır. Orion, sağ yönlü ve sol yönlü kullanıma uygun hazırlanabilmekte olup üst çıkış yolu mekanizması ve muhafazası sistemle uyumlu bir şekilde kendiliğinden pozisyon alabilme özelliğine sahiptir. Böylece ana görevinin yanında çıkış yolundan gelebilecek soğuk hava ve toz gibi etkenlere karşı ekstra koruma sağlayabiliyor.

Kanat aralıklarının indir-kaldır ayarları yerleştirilen takozlar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Kullanım şekli ya da dış etkenler nedeniyle zaman içerisinde ortaya çıkan camlardaki seviye bozukluğu gibi olumsuzluklarla bu sistemde karşılaşılmaz. Orion ısıcamlı cam balkon sistemi ısı yalıtımında göstermiş olduğu performans ile “yakıt tasarrufu” sağlar. Yüksek ses yalıtımı performansı da sergileyen modelin özel tasarlanmış ekipmanla tüm aksesuarların montajı ve kurulumu kolaydır.

Orion’un ısıcamlı diğer benzeri sistemlerden en büyük farkı kıl fitil yerine, içe veya dışa contanın uygulanabilmesidir. Yani dışta da içte de conta olabilir. Kullanıcının ve tüketicinin isteği doğrultusunda contaların içe veya dışa ya da tamamına uygulanabilmesi sözkonusudur. Kanatların açık konumdaki çıt sesinden sonra, hafif rüzgarlarda kapanma konumuna geçmemesini sağlaması en büyük özelliklerinden birisi olarak öne çıkıyor. Bu, sistemde uygulanan parkların sayesinde yapılmaktadır. Sistem açık konumda, kapalı konumda gayet kolaylıkla kullanılabilmektedir. Sistemin kullanım avantajları arasında maksimum ısı yalıtımı sağlayarak uygulandığı yapının ısı giderlerini azaltır. Orionla ilgili daha detaylı teknik bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Isıcamlı Katlanır Sistem Eko

Orion’a benzer özellikleri olan ancak teknik bazı özellikleriyle daha ekonomik fiyatlara temin edilebilen Isıcamlı Katlanır Sistem Eko ile ilgili teknik detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Kupa Vega Giyotin Sistem Kullanımı ve Özellikleri

Sadece Kupa Vega’da olan el değmeden ayrılabilir üst ve orta panel ile kolay temizlik yapılması Kupa Vega’yı rakipleri karşısında avantajlı kılmaktadır. Kupa Vega’nın uzaktan kumandası ile aşağı yukarı istediğiniz noktada durdurulmasıyla temizliği rahatlıkla yapabilirsiniz. Su önleyici bariyer sistemi ile yağmurlu havalarda manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Çelik ile güçlendirilmiş bağlantı aparatları uzun yıllar sorun çıkarmadan çalışan Kupa Vega el ve parmak sıkışmasını önleyen hareketli trabzanı ile güvenliğinizi önemser.

Isıcamlı Giyotin Sistem ve Kupa Farkı

22 mm kalınlığındaki ısı cam ile üretilen giyotin sistem 300 cm genişlik ve 400 cm yüksekliğindeki alanlarda bile uygulama imkanına sahiptir. Taşıma sisteminin yerinden çıkmasını engelleyen güçlü zincir mekanizmasına sahiptir. Güçlendirilmiş taşıma sistemi ile birlikte yıllarca güvenle ve sorunsuzca kullanılabilir. Birbirine kolayca takılabilen birleştirme aparatları sayesinde vidalamaya ihtiyaç duyulmaz. Kanatlı profil seçenekleri sayesinde müşterinin talebine göre ısıcamlı ya da tek camlı uygulaması yapılabilmektedir.

Giyotin Sistemde Güvenlik ve Konfor

Isıcamlı giyotin sistem ile cam balkon üreticileri arasında farkını ortaya koyan Kupa Cam Balkon bu ürününde estetiği, güvenlik ve konforu üst seviyelerde birleştirmiştir. Ürünün profil kenarlarındaki fırçalar kanat arası profillerdeki kenetlenme mekanizması ile birlikte maksimum yalıtımı mümkün kılar. Tüketici tercihi doğrultusunda eklenebilen fotoseller ile güvenlik maksimum seviyede sağlanır.

Silinebilir Giyotin Cam Balkon

Kupa Vega Cam Balkon

Ülkemizin önde gelen cam balkon firmalarından olan Kupa Cam Balkon, Vega markasıyla silinebilir giyotin cam balkon alanında fark yarattı. Günümüzde 3 metre 75 santime kadar tek parça genişliğinde silinebilen giyotin sistem uygulaması yapılabilirken daha geniş ebatlarda, daha geniş ölçülerde örneğin 6-7 metrelik yükseklik ve 4 metrelik genişliklerde de ilave 3 parçaya bölünerek de uygulama yapabilmek Kupa Vega ile mümkün. Kupa Vega, faydalı model patentine sahip olmasıyla segmentine getirdiği birçok yenilikle adından söz ettirmektedir.

Kupa Vega Silinebilir Giyotin’den Sistem Arızalarına Pratik Çözümler

Genel olarak camlama sistemlerinde %70 oranlarına kadar ulaşabilen müşteri kullanımından doğan hatalar söz konusu. Bu hatalar içinde en fazla karşılaşılan problem sistemin açılıp dolayısıyla kanatlar tekrar açıldığı zaman toplanma sırası karıştırılabiliyor. Bu durumda arıza ortaya çıkabilmektedir. Arızanın giderilmesi için uygulayıcı firma tarafından kanatların tekrar sökülerek yeniden montajının yapılması gerekiyor. Bu da ciddi bir bir maliyet ve zaman kaybı anlamına geliyor. Kupa Vega’da ikinci profilin çıta bölümünde uygulanan yay detayıyla söz konusu arızanın önüne geçmeyi başardık. Yanlış kapatmalarda bile sıralaması karıştırılsa dahi sistem tekrardan açılıp kapandığı zaman profil yay sistemiyle otomatik olarak bu hata telafi edilebiliyor.

Silinebilir Giyotin Cam Sisteminde Fotosel Ayarı

Bunun dışında yeni tasarlanan bir yan çıta detayıyla silinebilir giyotin cam sistemi Kupa Vega’da fotosel ayarı da mümkün. Bu yan çıta detayı fotosel gözler dediğimiz özellik sayesinde herhangi bir görüntü veya ağırlığı anında hissedebiliyor. Bu durumda sistemin açılıp kapanması otomatik olarak duruyor. Yani sistemde otomatik olarak güç kesiliyor. Böylece fotoselli kapılar ya da garaj kapıları gibi insanların kol ya da bacağının sıkışması veya evcil hayvanların sıkışarak sakat kalması veya ölmesinin önüne geçiliyor.

En Geniş Ölçüde Silinebilir Giyotin Cam Balkon Yapabilen Tek Marka “Kupa Cam Balkon”

Türkiye’de en geniş ölçüde silinebilir Giyotin Cam Balkon yapabilen tek marka Kupa Cam Balkon’dur. Türkiye’de piyasa şartlarında maksimum bir silinebilir giyotin cam balkonun ölçüleri şu şekilde: Yataydaki genişlik 3250 mm ile 3750 mm arasında değişiyor. Ama Kupa Cam Balkon, silinebilir klasik giyotin cam balkonu tek parçada 5 metre 25 santime kadar kanat genişliğinde yapabilme başarısı gösterdi. Bu özelliği ile de klasik giyotinde Türkiye’nin en geniş açıda, en geniş ölçüde giyotin yapabilen tek markası olan Kupa Cam Balkon Silinebilir Giyotin Cam Balkon Sistemleri konusunda siz değerli müşterilerimize iki farklı seçenek sunuyor. Bunlardan bir tanesi Silinebilir Giyotin Cam Balkon Vega sistem kullanımı ve teknik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Diğeri Isıcamlı Giyotin Sisteme ise buradan ulaşabilirsiniz.

Kupa Cam Balkon Modelleri

Diğer camlama sistemlerimize ise aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz:

Kupa Eşikli Sürme Cam Balkon Sistemi 

Kupa Isıcamlı Eşikli Sürme Cam Balkon Sistemi

Eşiksiz Sürme Cam Balkon Sistemi

Eşiksiz Isıcamlı Sürme Cam Balkon Sistemi

Üstten Askılı Sistem Pro Cam Balkon Sistemi

Üstten Askılı Sistem Eko Cam Balkon Sistemi

Yorum Yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir