fbpx

Blog

Hareketli Cam Balkon Sistemleri

Kategori Cam Balkon - Hareketli Cam Sistemleri 11 Nisan 2022

Parlak, açık, neşeli, taze: Bunlar hareketli cam balkon sistemlerini zihnimizde uyandırdığı izlenimlerden bazıları. Atalarımız güneş girmeyen eve doktor girer diyerek sağlığın güneş ışığı ile olan ilgisini yüzyıllar öncesinden ortaya koymuşlar, zaman onları bilimsel kanıtlarla haklı çıkarmıştır. Hareketli cam balkon sistemleri, güneş ışığını ve dolayısıyla sağlığı evinize davet ederken, özellikle çocukların kemik gelişimlerinde ihtiyacı olan D vitaminini daha fazla almaları için fırsat sunar.

Hareketli cambalkon sistemleri, ışığı ve havayı içeri davet eder. Berrak paneller, havayı yükseltmek ve duyuları harekete geçirmek için doğal güneş ışığını çağırır. Gökyüzü karardığında, bu hareketli cam balkon sistemleri, daha sağlıklı bir uyku programının gidişatını belirlemeye yardımcı olabilecek filtrelenmemiş görünümler sağlar. Dahası, bu cam balkon sistemlerinden gelen esintiler benzersizdir. Temiz havanın ciğerleri temizlediği, kan basıncını düşürdüğü ve konsantrasyonu artırdığı bilinmektedir.

Kupa Cam Balkon Sektörde Ekol

Cambalkon sektörünü genel yapısıyla ele alırken Kupa Cam Balkon özelinde bir parantez açma gerekli. Kupa Cam Balkon, Türkiye’de cam balkon üretmek isteyen firmalara, sahip olduğu tecrübe ve emeği esirgemeyerek, sistemlerinin tasarımında her zaman yol gösterici oldu. Aynı zamanda Türkiye’de cambalkon alanında ilk yerli aksesuarı yapan firma yine Kupa Cam Balkon oldu. Türkiye’de cam balkon sektörüne yön vermenin ve ilklere yol göstermenin gururunu yaşayan firma 1999’dan itibaren, kendi markası olan Kupa Camlama Sistemlerini kurmaya karar verdi. Kupa Camlama Sistemleri’ni kurarken kendisine belirlediği hedef, yıllar içinde edindiği tecrübelere dayanarak; piyasadaki markaların tasarım hatalarını içermeyen, sorunsuz çalışan bir sistem yaratmaktı. Bayilerden ve kullanıcılardan gelen geri dönüşler an itibariyle bu hedefin tutturulduğunu gösterirken, hammaddeyi yurt içinde sağlayarak ülkemize katma değer kazandırmayı da başardı. Kupa Cam Balkon, başarılı çizgisini ihracata da taşıyarak ülkemize daha çok döviz kazandırmayı hedefliyor.

6 Başlıkta Hareketli Cam Balkon Sistemlerinin Faydaları

 1. Kullanılabilir yaşam alanını artırır.
 2. Sınırsız görüş alanına sahiptir.
 3. İşlevsellik sağlar ve kullanımı kolaydır.
 4. Balkonunuzu ve dış mekan mobilyalarınızı yüksek ısı ve yağmurun etkilerinden korur.
 5. Gürültüyü azaltır ve güvenliği artırır.
 6. Enerji tüketimini azaltır.

Hareketli Cam Balkon Sistemleri Nelerdir ?

Modern mimarinin en şık projeleri arasında popülaritesi gün geçtikçe artan hareketli cam balkon sistemlerini 4 Başlıkta toplayabiliriz; 

 1. Katlanır sistemler, 
 2. Sürme sistemler, 
 3. Giyotin sistemler,
 4. Üstten askılı sistemler.

Gelin şimdi bu çeşitlere ayrıntılı olarak yakından bakalım.

Katlanır Sistemler

Bir cam balkon tercih edilirken öncelikle konum itibariyle hangi sisteme uygun olduğunun tespitini yapmamız gerekiyor. Bununla ilgili olarak da balkon konumu, şekli, bulunduğu kat önemli etkenlerdendir. Yüksek balkonlar ve eşikli mekan kapatmalar için çoğunlukla tercih ediliyor.

Orion Isıcamlı Cam Balkon Montaj Aşaması
Kupa Orion

Isıcamlı Katlanır Cam Balkon Orion ya da Kısa Adıyla Kupa Orion

Açık kanatları kendiliğinden sabitlenen dünyada ilk ve tek ısıcamlı sistemdir. Isıcamın ne olduğunu bilmeyenler için hatırlatalım. 

İki veya daha çok sayıda cam plakanın aralarında ortam basıncına uygun kuru hava veya gazları barındıracak şekilde fabrika şartlarında bir araya getirilmesi işlemine ısıcam denir. 

Isıcam sistemleri, kullanılan camların özelliklerine bağlı olarak, ısı yalıtımı, güneş kontrolü, gürültü kontrolü – emniyetinin birini ya da hepsini üç farklı serisi ve tercih edilecek ek özellikler ile karşılama özelliğine sahiptir. Sıradan çift camlara göre ısı kaybını %50 azaltarak yakıt tasarrufu sağlar.

Isıcamlı sistemimiz toplamda 3 CM ara boşluk olmak kaydıyla ısıcam uygulaması yapılabilmekte. Isıcam içerisinde cam izi uygulaması da uygulanabilmekte. Bilindiği gibi cam izi uygulaması polimer malzemeden üretilen bir dekorasyon ürünüdür. Ortama estetik ve çağdaş bir görüntü vermesini sağlamaktadır. Diğer bir özellik alt ve üst kilitlerin halat sayesinde rahatça açılıp kapanma özelliğine sahip olmasıdır. Kolla kumanda edilen kilit sistemi alt ve üst kilitlerin boşa çıkarılarak kanadın açık hale getirilmesini sağlamaktadır. Diğer özelliklerden bir tanesi ise plastik yalıtım contaları sayesinde ses, toz ve yağmura karşı yüksek bir yalıtım sağlamaktadır. 

Isıcamlı sistemin özelliklerinden bahsedecek olursak Orion’un en büyük farkı kıl fitil yerine conta uygulanabilmesi, içe veya dışa contanın uygulanabilmesidir. Yani dışta da conta olabilir, içte de conta olabilir. Kullanıcının ve tüketicinin isteği doğrultusunda contaların içe veya dışa ya da tamamına uygulanabilme özelliğine sahiptir. İçerde damlalık sistemi mevcuttur. Damlalık sistemi sayesinde içerdeki su buharının tahliye edilmesi sağlanmaktadır. En büyük özelliklerinden bir tanesi de kanatların açık konumdaki çıt sesinden sonra, hafif rüzgarlarda kapanma konumuna geçmemesini sağlıyor. Bu, sistemde uygulanan parkların sayesinde yapılmaktadır. Sistem açık konumda, kapalı konumda gayet kolaylıkla kullanılabilmektedir. Sistemin kullanım avantajları arasında maksimum ısı yalıtımı elde edilmesi öne çıkmaktadır. Uygulandığı yapının yalıtımını artırır. Bu da ısınma giderlerini ve korozyonu azaltarak yapının ömrünü uzatır.

Isıcamlı Katlanır Sistem Eko 

Orion’a benzer özellikleri olan ancak teknik bazı özellikleriyle daha ekonomik fiyatlara temin edilebilen ısıcamlı katlanır sistemdir.

Kupa 3

Katlanır Sistem Kupa 3 Cam Balkon

Kupa 3, ürün olarak et kalınlığı ve sisteminin direncinin yüksek olmasından dolayı tercih edilen bir üründür. Su geçirgenliği olabildiğince minimize edilmiştir. Sistem olarak bakıldığında contalar arasında silikon conta yerine uzun ömürlü olan alüminyum conta tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra sistemde kullanılan ürün özellikleri direnç noktasında cam gerekirse 10 MM tercih edilebilir. Güvenlik önemli olduğundan camlar 0,3 CM temperli cam sistemleridir. Yani kırılmaz özelliklidir. Çift noktadan kilit sistemine sahip olması nedeniyle rüzgar ve esnemelerde kilitlerin tutmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Sistemin en büyük özelliklerinden birisi teker çapının genişliği ve profil kalınlığıdır. Bu da Kupa 3’ü kullanım kolaylığı açısından Türkiye’de benzersiz kılıyor.

Kupa 4

Katlanır Sistem Kupa 4 Cam Balkon

Kupa 4 katlanır cam balkon ile Kupa 3 cam balkonun arasındaki farklara göz attığımızda farkı şu şekilde açıklayabiliriz: Kupa 3, yüksek balkonlar ve eşikli mekanlar için profesyonel çözüm sunarken kupa 4 ise yüksek olmayan balkonlar ve eşikli mekanlar için yeni ve şık tasarımlar sunar.

Kupa Eşiksiz Sürme

Sürme Sistemler

Eşiksiz Sürme Cam Sistemlerinde Isıcam Ayrıcalığı

Günümüzde sürgülü cam sistemleri birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Sürgülü camın tercih edilmesinin birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden biri de yerden tasarruf, kullanılabilirlik ve şıklıktır. Birbirinden güzel ve kaliteli sürgülü cam modelleri tüketicilerin beğenisine sunulmaktadır. Her geçen gün gelişen sürme cam sistemlerinde, en son geliştirilen ürünlerden biri olan eşiksiz sürme cam daha çok tercih edilir hale gelmiştir. Halihazırda büyük avantaj sağlayan sürme cam sistemlerinin daha gelişmiş modellerinden biri olan eşiksiz sürme cam olarak adından da anlaşılacağı gibi, ray sistemi oluşturmak için eşik tertibatına ihtiyaç duymaz. Küçük tekerlekleri üzerinde sıfır noktasına hareket edebilir. Kupa cambalkonun eşiksiz sürme cam sistemlerinde ısıcam ayrıcalığı ile ısıda tasarruf imkanı sağlanmaktadır.

Eşiksiz Sürme ve Eşikli Sürme

Eşiksiz sürgülü sürme cam balkon sistemi, adından da anlaşılacağı üzere sistemin altında yok denilebilecek kadar ince bir eşik olmasından dolayı bu isimle anılmaktadır. Eşikli cam balkon sisteminin birçok özelliğini barındırmaktadır. Sadece balkonlara uygulanamaz. Eşiksiz olmasından dolayı ısı yalıtım randımanlı olmaz. Ayrıca yağışlarda içeri su alabilir. Uygulama alanları geçiş yapılan yerlerdir. Cafe, restoran tarzı işyerleri evlerde ara bölme olarak, ofis ve bürolarda kullanılabilir. Eşikli sürme cam balkonlarda kanat sayılarında herhangi bir sınırlama bulunmazken, kanatlar içeriye doğru açılmadığından her türlü perde sistemine uygundur. 

Özellikle restaurantlar ve salon bölme taleplerinde eşiksiz sürme cam balkon sistemleri tercih edilmektedir. Alttaki ray yüksekliği 8 MM olduğundan dolayı ayak takılmalarını önler. Sürgülü Cam Sistemleri, cafe, restaurant, bar, pastane, lokanta gibi ortamları güzelleştirmek ve nezih bir ortam yaratmaktadır. Bu nedenle sürgülü cam sistemleri kısa bir süre içerisinde yaygın bir hale gelmiştir.

AVM, otel, mağaza, kış bahçeleri ve cafeler için tasarlanan Eşiksiz Sürme Sistem Cam Sisteminin kullanım alanı gün geçtikçe artmaktadır. Kupa Cam eşikli sürme sistemi ve ısıcamlı eşikli sürme sistemi seçenekleri sunmaktadır.

Eşikli ve Eşiksiz Sürme Cam Balkon Sistemlerinin Kullanım Avantajları

 • Toz, gürültü ve kötü hava şartları gibi dış etkenlerden korunmanızı sağlar.
 • Kayar kanatları ile kullanımı çok basittir.
 • Kapı açılma alanı gerektirmediğinden geçişlerde yer avantajı sağlar.
 • Ekstra mekânlar yaratmanızı sağlar. Kullanım alanlarınızı genişletir.
 • Uygulandığı yapının yalıtımını artırır. Böylelikle ısınma giderlerini azaltır. Korozyonu azaltarak yapının ömrünü uzatır.
Kupa Üstten Askılı

Üstten Askılı Sistemler

Özellikle alışveriş merkezleri, mağaza, restaurant, cafe, fast-food gibi alanlar için tasarlanan üstten askılı sistemleri özellikle iç mekanlar ve mağaza girişleri için tasarlanmıştır. Üstten askılı sistem iç mekanlara ve mağazalara zarif bir görünüm kazandırıp daha çekici bir hale getirmesi nedeniyle tercih ediliyor. Üstten Askılı Cam Balkon Sistemleri adından da anlaşılacağı gibi üst taşıyıcı konstrüksiyon ve alüminyum raylar üzerinde askıda hareket etmektedir. Üstten Askılı Sistemler mimari yapıda işlevsel ve estetik bir görünüme sahip bulunmaktadır. İstenmeyen görüntü ve alan kaybını ortadan kaldırdığı gibi rüzgar, yağmur, toz ve olumsuz hava koşullarının etkilerinden %85 oranında koruma sağlar. Kanatlar arasında bulunan menteşeler sayesinde tüm kanatlar birlikte kolayca hareket eder.

Üstten askılı cam balkon sistemini kolayca açıp kapatabilirsiniz. Üstten Askılı Sistemlerde cam bölmeler bir tarafta toplanır. Bu nedenle büyük oranda yer tasarrufu sağlar. Bu sistemi kullanarak alanlarınızı bölüp ideal odalar haline getirebilirsiniz. Üstten Askılı Cam Balkon sistemlerinde kullanılan rulmanlar yatay rulman değil dikey rulmanlar olduğundan camın ağırlığını daha rahat taşırlar. Maksimum kanat genişliği 1200 MM’dir. Maksimum yükseklik 4000 MM’ye kadar çıkarılabilir.  Cam kalınlığı 10 MM’dir. Sistemin kanat başı ağırlığı 40-70 KG arasında değişebilmektedir.

Sistem Kullanımı ve Özellikleri

 • Tek parça park alanı sayesinde takılma ve zorlanma olmadan kolay hareket eder.
 • Cam pimleri ve yüksek mukavemetli tasarımı ile yüksek mekânların ağır camlarıyla bile yıllar boyu sorunsuz çalışma imkanı sağlamaktadır.
 • Özellikle kafe, alışveriş merkezi, ofis gibi iç ve dış mekânlara uygun, eşiğe gerek duymayan, kanatların bir park (istasyon) alanında toplandığı sistem yapısına sahiptir.
 • Güçlü ve sessiz teker takımları.
 • Alt ve üst yatay fitiller toz, su vs gibi dış etkenlerin girişini minimize ederler.
 • Kanat aralarında gizli, yere kilitlenen kanat pimleri mevcuttur. Böylelikle maksimum güvenlik sağlanır.
 • Teker takımı ve plastik profil paslanmaya karşı güçlendirilmiştir.
 • Ayarlı menteşe tasarımı ile kolay montaj yapılır.
 • Şık yan kasa profili bulunmaktadır.

Sistemin Kullanım Avantajları

 • Toz ve gürültüyü absorbe ettiği gibi kötü hava şartlarından korunmanızı sağlar.
 • Kolayca kapalı ve açık hale getirilebilen ortamlar yaratmanızı; camla ya da panel duvarla mekân bölümlendirme yapmanızı sağlar.
 • Katlanan kanatlar sayesinde temizlemesi çok kolaydır.
 • Geçiş yapılan alanlar için uygundur.
 • Uygulandığı yapının yalıtımı artırır. Böylece ısınma giderlerini azaltır. Korozyonu azaltarak yapının ömrünü uzatır.
 • Üstten askılı pro en akıllı askılı sistem sloganıyla beğeninize sunulurken Üstten Askılı Eko’da konfor, akıcı ve ekonomik çözüm özellikleri öne çıkmaktadır.
Kupa Giyotin

Giyotin Sistem

Giyotin Cam Sistemi yukarıdan aşağı doğru dikey bir şekilde açılıp kapanır özellikte olduğu için giyotine benzetilerek bu isimle anılmaktadır. Giyotin cam sistemi Türkiye piyasasında küpeşte olarak da anılmaktadır.

Yepyeni tasarımıyla ısıcamlı giyotin sistemin öne çıkan en önemli özelliği kolay silinebilir olması. Yani temizliğinin kolay olması. Özellikle bayanların tercihinde bu nedenle öne çıkan giyotin sistemlerde Kupa Cam ayrıcalığı 22 MM kalınlığındaki ısı cam ile üretilen giyotin sistem cam balkon sektörüne yeni bir anlayış getiriyor. Giyotin sistemi 300 CM genişlik ve 400 CM yüksekliğindeki alanlarda bile uygulama imkanına sahip bulunuyor. Taşıma sisteminin yerinden çıkmasını engelleyen güçlü zincir mevcuttur. Böylelikle taşıma sistemi ile birlikte yıllarca güvenle ve sorunsuzca kullanılabilir. Birbirine kolayca takılabilen birleştirme aparatları sayesinde vidalamaya ihtiyaç duyulmadığından kısa bir sürede üretilmektedir. Kanatlı profil seçenekleri sayesinde ısıcamlı ya da tek camlı uygulamaları mevcuttur.

Giyotin Cam Sistemi, Isıcam veya Tek cam özelliklerinin tümünü kullanabilmektedir. Giyotin Cam sistemleri için kullanılan alüminyum rüzgara, yağmura ve çevresel etkenlere karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Buna ek olarak ısı yalıtımını da sağlamalıdır.  Günümüzde gürültü probleminin önlenmesinde giyotin cam sistemleri, ses yalıtımına da fayda sağlamaktadır. Üstten aşağı doğru tam açılması balkon, teras gibi dar alanların kullanım alanını genişletmektedir. Günümüzde cafe, restoran, balkon, teras, ofis gibi alanlarda kullanım alanı bulmaktadır.

Giyotin Cam sistemleri için ölçü alırken zemin ve cephe yönü  dikkate alınmaktadır. Zeminin çok eğimli olduğu yerlerde ölçünün ve montajın bu eğimin baz alınarak yapılması kalitenin sağlanması için önemlidir. Giyotin sisteminde rayların çok sağlam ve uzun ömürlü olacak şekilde tasarlanması; özellikle ısıcamlı sistemlerde estetikliğin yanında sağlamlığının da iyice kontrol edilmesi gerekmektedir. Ölçü anında zemin eğimine dikkat edilmesi konusunda belirttiğimiz husus montajın önemini vurgulamaktadır. Doğru montaj yapılmaması durumlarında giyotin cam sisteminde sıkıntı çıkabilmektedir. 

Kupa Cambalkon sistemleri güvencesiyle imalat ve montaj aşaması tam bir profesyonellikle yapılmakta ve sorunlar daha ortaya çıkmadan sürdürülebilir bir kalite anlayışıyla çözümlenmektedir.

Kupa Vega Giyotin Sistem Kullanımı ve Özellikleri

Sadece Kupa Vega’da olan el değmeden ayrılabilir üst ve orta panel ile kolay temizlik yapılması Kupa Vega’yı rakipleri nezdinde benzersiz kılmaktadır. Kupa Vega’nın uzaktan kumandası ile aşağı yukarı istediğiniz noktada durdurulması sağlanır. Su önleyici bariyer sistemi ile yağmurlu havalarda korkusuzca manzara keyfi yaşayabilirsiniz. Çelik ile güçlendirilmiş bağlantı aparatları uzun yıllar sorun çıkarmadan çalışır. Kupa Vega el ve parmak sıkışmasını önleyen hareketli trabzanı ile güvenliğinizi önemseyerek garanti altına alır.

Kupa Vega Özellikleri

 • Açılır 4 kademeli alt panel ile havalandırma ve temizleme rahatlığı sağlar. 
 • Aynı zamanda çocuğunuzun güvenliğini de düşünerek gerekli güvenlik önlemleri ile donatılmıştır. 
 • Sadece Kupa Vega da olan el değmeden ayrılabilir üst ve orta panel ile kolay temizlik yapılır.
 • Zincir atma önleyici aparat sistemine sahiptir. Böylece sorunsuz uzun yıllar kullanım sağlanır.
 • Kupa ispanyolet kolu şık tasarımının yanında emniyet kilitlidir.
 • Ergonomik tasarımı ile motor paneline kolay müdahale edilebilir.
 • Ekstra yer kaplamadan, güvenlik riski oluşturmadan etkin havalandırma oluşturur.
 • Yüksek güvenlik standartlarını gözeten, yıllarca sorunsuz çalışmayı garantileyen güçlü zincir taşıma sistemine sahiptir.
 • Birbirine kolayca takılan sistem parçaları sayesinde, hızlı ve pratik imalat söz konusudur.
 • Isıcamlı veya tek camlı uygulamaya izin veren kanat profil seçenekleri mevcut.
 • Kanat arası profillerin kenetlenme mekanizması ve tüm hareketli yüzeylerdeki fırçalarıyla maksimum yalıtımı gözeten tasarıma sahip.
 • Profillerinin güçlü yapısı, 3 kanatlı tasarımı ve kanat kenetlenme mekanizması ile rüzgârda esnemeye ve hırsızlığa karşı maksimum direnç sağlar.
 • Zincir yataklarını gizleyen yan kapaklar ve elegant profil tasarımları, aynı zamanda maksimum görüş alanı sunar. 
 • Fotoselli yapısı ile artırılmış güvenlik sunar.
 • Elektrik olsun veya olmasın tüm pozisyonlarda maksimum stabilite vardır.
 • Üst kasa bloğunda bulunan motor ile orantılı kanat hareketi sunar.
 • Kanatları altta toplar. Böylece, mekânlar genişler veya cam korkuluğu olan ortamlar yaratabilmenize olanak sağlar.

Yorum Yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir