fbpx

Blog

Sürme Cam Balkon Sistemleri

Kategori Sürme Sistemler 3 Mayıs 2022

SÜRME SİSTEMLER

Sürme Cam Nedir?

Sürme camın popülaritesinin son yıllarda giderek artması biraz da değişen yaşam koşullarımızın bir sonucu. Ekonomik nedenler, boşanmaların artması, çekirdek aile yapısının küçülmesi sonucu evler de küçülmeye başladı. 1+1 ve stüdyo tipi dairelerin sayıları son zamanlarda hızlı bir artış trendine girdi. Tüketim alışkanlıklarının çığırından çıktığı şu günlerde daha sürdürülebilir bir yaşam stiline ulaşabilmek adeta zorunluluk haline geldi Başka bir ifadeyle küçülen evler ve daralan yaşam alanları son dönemlerde balkonların da yaşam alanlarına eklenmeye başlanmasına sebep oldu. Dar alanlarda geniş yaşam sürme cam sayesinde balkonların da yaşam alanlarına eklenmesiyle bir nebzede olsa yaşanmaya başladı.

Sürme Cam Balkon

Sürme Cam Balkon ya da sürgülü cam modelleri yaşam alanlarını büyütmekle ve evlerimize estetik getirmekle kalmadı; enerji tasarrufu da sağladı. Enerji maliyetlerinin arttığı günümüzde artık sürme cam balkonlar bir lüks değil ihtiyaç haline geldi. Vazgeçilmezlerimiz arasında yerini alan sürme cam balkon sistemleri getirdiği şıklıkla ofislerde de sıklıkla kullanılmaya başladı. Sürme cam balkon sistemlerinde balkonun iç kısmında raylar üzerinde hareket eden bir mekanizma bulunmaktadır. Bu mekanizma sayesinde camlar hem hareket eder hem de balkon köşelerine doğru katlanabilir. Rayların daha uzun ömürlü kullanılabilmesi için alüminyum kullanılır. Sürme cam; kendi içinde tek camlı ve çift camlı olarak ikiye ayrılır. Yine her iki sürme cam eşikli ve eşiksiz sürme olarak ayrıca gruplandırılmaktadır.

Eşikli Sürme Cam Balkon

Eşikli sürmeler daha çok izolasyon kaygısı olan noktalarda yani dış balkon uygulamalarında kafenin dış taraflarında uygulamalar yapılır. Rüzgar, yağmur, kar, toz, vb. dışarıdan gelecek  kötü hava şartlarından korunma sağlar.

Teknik olarak eşikli sürme cam balkon sistemlerinde daha iyi izolasyon sağlamak için çift cam kullanılır. Çift taraflı temperli camda 4-12-4 kombinasyonu kullanılır. 4 mm cam, 12 mm ara boşluk ve 4 mm diğer cam. Böylece toplamda 20 milimlik cam kalınlığına ulaşıyoruz.

Eşiksiz Sürme Cam Balkon

Daha çok izolasyon zafiyeti, kaygısı olmayan noktalarda bir bölmeden başka bir bölmeye geçişte ayak takılmasını engellemek adına daha düşük yüksekliğe sahip olduğundan eşiksiz sürme tercih edilir. Eşiksiz Sürme Cam Balkon Sistemleri özellikle restaurantlar ve kafelerde salon bölme uygulamalarında oldukça fazla tercih edilmektedir. İstenilen yöne kayma imkânı sayesinde teşhirde ve kullanımda kolaylık ve ferahlık sunar. Kayar kanatları sayesinde iç ve dış mekanlar arasında bütünlük sağlanır. Mekandaki kısıtlamaları, istenmeyen görüntü ve alan kaybını ortadan kaldırarak ferah ve modern ortamlar sunar. Cafe, Restaurant, bar, pastane, lokanta gibi ortamları güzelleştirmek ve nezih bir ortam yaratmak için sürme cam sistemleri kısa bir süre içerisinde yaygın bir hale gelmiştir. Eşiksiz Sürme Sistem Cam Balkonlar; alışveriş merkezleri, oteller, mağazalar, pastaneler ve kış bahçeleri için tasarlanmış modern sistemleriyle oldukça fazla talep görmektedirler. Çift cam uygulamasıyla güvenlik de en üst düzeyde sağlanır.

Eşikli ve Eşiksiz Cam Arasındaki Farklar

  • Alt ray profilin kasa yüksekliği ve genişliği ve teker tipi değişiyor.
  • Eşikli camın tek camlı olanının kasa yüksekliği 102 mm,  yüksekliği 31,9 mm’dir.
  • Eşiksiz camın tek camlı olanının kasa yüksekliği 109 mm, yüksekliği 6,8 mm’dir.
  • Isıcamlı eşikli cam sürmenin kasa yüksekliği 156 mm, yerden yüksekliği 36 mm’dir
  • Isıcamlı eşiksiz cam sürmenin kasa yüksekliği 159 mm, yüksekliği 6,8 mm’dir.
  • Eşikli sistemler izolasyon kaygısı olan yerlerde kullanılırken, eşiksiz sistemler izolasyon kaygısından çok geçişlerde ayak takılmalarını önlemek kaygısı güdülerek tasarlanan sistemlerdir.

Sürme Cam Balkon Fiyatları

Kupa Cam Balkon’un direkt tüketiciye satışı yok. Satışları toplamda 100’ün üzerinde olan bayi kanalıyla gerçekleştiriyor. Kabaca bir fiyat vermek gerekirse metrekaresi 1750 ile 2 bin 250 TL arasında satılır. Tek camlı sürmelerin fiyat 500 TL daha düşük fiyata piyasaya sunuluyor .

Sürme Cam Sistemleri Neden Gerekli?

Sürme cam sistemlerinin son yıllarda popülaritesinin artması, sunduğu çok yönlülük ve akıllı çalışabilme özelliğidir. Özellikle sürme cam sistemlerinin önemli bir parçası olan sürgülü kapı pazarında kayda değer bir patlama yaşandı. Üreticiler, verimliliklerini artırmak ve kuruldukları alanların estetik parlaklığını artırmak için modaya uygun, yeni tasarımlar icat etme ihtiyacını fark ettiler. Sonuç olarak, sürme kapılar camla birleştirildi. Sürme cam kapılar, projeleri için sürdürülebilirlik, estetik ve işlevsellik arasındaki mükemmel dengeyi sağlayan çevre dostu seçenekler arayan tasarımcı ve mimarların tercihi haline geldi.

Dayanıklı ve uzun ömürlü özellikleri sayesinde yüksek verimlilik sağlarken, standart cam çözümlerinden daha üstün, daha güçlü ve çok daha esnek olan temperli camın devreye girmesiyle ısı tasarrufu da sağlanmaya başladı.

Sürme Cam Sistemlerinin Avantajları

Sürme cam kapı taktırma konusunda hala kararsız mısınız? Kupa Cam Balkon olarak sunduğumuz olağanüstü avantajlardan bazılarına bir göz attıktan sonra eminiz kararınız olumlu yönde değişecektir.

Sürme cam sistemlerinde kullanılan camlar yüksek kalitede yapılmıştır. Darbelere ve çizilmelere karşı oldukça dayanıklıdırlar. Raylı sistemlerde olduğu gibi cam sistemlerinde de ihtiyaca göre ebat ve kalınlık belirlenebilmektedir. Gün ışığının evlerinize grimesi, büyük yer tasarrufu sağlaması, gelişmiş dekor, ortama ferah bir hava katılması gibi avantajlarının yanında önümüzdeki günlerde korona virüsten bile daha çok gündemimizi meşgul etmesi beklenen sıfır (0) karbon uygulamasının zorunlu hale gelmesinin evlerimizi de etkilemesi bekleniyor.

Bilindiği gibi Yeşil Mutabakatla Avrupa Birliği’nde “0 Karbon” uygulamalarının zorunlu hale gelmesiyle önümüzdeki dönemde enerji tasarrufu ve verimliliğinin işletmelere ek yükler getirmesi bekleniyor. Kupa Cam Balkon olarak ısıcamlı ürettiğimiz eşiksiz sürme ve eşikli sürme cam seçeneğimizle %50’ye varan enerji tasarrufuyla yeşil çevre hareketine yani iklim krizinin aşılması için alınacak önlemlere destek olacaktır.

Sürme Cam Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelidir?

Öncelikle izolasyon kaygısı olan müşterilerimizin, camların profillerle çerçevelenmiş olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Bazı sürme cam sistemlerinde profil bulunmadığı için de izolasyon sadece camla sağlanamadığından dolayı sorun yaşarlar.

Sürmelerde en önemli detay teker gruplarının kullanışlı olmasıdır. Sistemde kullanılan teker gruplarının kullanışlılığı daha büyük yük taşıyabilecek rulmanların tercih edilmesiyle mümkün olmaktadır. Türkiye’de çapı en büyük rulmanı Kupa Cam Balkon üretmekte ve ürünlerinde kullanmaktadır.

Müşteri, uygulaması yapılan ürünün teşhirini görüp açıp kapatmasını yapması gerekmektedir.

Sürmelerde profillerin birleştiği yerlere birleşim noktaları denilmektedir. Yan yana gelen camların birbirleriyle olan birleşim profillerinin detaylı şekilde incelenmesi yani ters açılma dediğimiz sağ veya sola aynı anda kayması gereken sürme kanatlarının birbirinden bağımsız çalışması gerekiyor. Birbirinden bağımsız çalışmıyorsa balkonun arkasına geçerek silinmesi mümkün olmayabilir.

Yorum Yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir