fbpx

Blog

Almanya’daki Fuarın Yıldızı Kupa Cam Balkon’a Yoğun İlgi

Kategori Cam Balkon Fuarı, Bayilik 8 Ağustos 2022

Almanya’nın Nürnberg kentinde düzenlenen Fensterbau Frontale Uluslararası Kapı, Pencere ve Cephe Fuarı / Ağaç işleme Makine Teknolojileri, Ekipmanları ve Malzemeleri Fuarı’na katılan Kupa Cam Balkon firması yoğun ilgiyle karşılandı ve adeta fuarda Türkiye’nin yüz akı oldu. Kupa Cam Balkon’a en fazla ilgiyi kalitenin merkezi Avrupa ülkelerinden gelen ziyaretçilerin göstermesi şaşırtmadı.

Kupa Cam Balkon Yurtiçi ve Yurtdışı Satış Pazarlama Müdürü Tolga Özcan, fuarı değerlendirdiği açıklamasında 200 dolayında ziyaretçiyi ağırladıklarını ifade ederek, fuarın  kendileri için verimli geçtiğini söyledi. 42 farklı ülkeden ziyaretçi vardı, Çin’den Tayland’a, ABD ve Kanada’ya kadar 200 farklı ziyaretçinin standlarını ziyaret ettiğini anlatan Tolga Özcan, asıl sürecin fuardan sonra başladığını söyledi. Hindistan, Tayland, Ermenistan, Kanada gibi birbirinden farklı ülkelerden gelen ziyaretçiler teknik bilgi aldılar. Orion, Vega ve Leo ciddi anlamda talep gördü.

Dünyadaki cam balkon anlayışı izolasyonlu yapıya sahiptir. Türkiye’nin kalitede iyi bir noktada olduğunu ortaya koyan ürünlerimiz ile dikkati çektiğimize inanıyoruz. Stand alanımızın yoğunluğu memnuniyet vericiydi. Yurt içi ve yurt dışı bayilik temaslarımızın yoğunlaştığı bu günlerde fuara katılım ile marka bilinirliğimizin de olumlu bir ivme kazandığına inanıyoruz.

Festerbau Frontale-Pencere İnşaat Cephe Fuarı’na Katılım % 50 Oranında Düşük Kaldı

Tam adı FENSTERBAU FRONTALE + HOLZ-HANDWERK (Pencere İnşaat Cephe + Ahşap İşçiliği) olan Fuara katılım %50 oranı ile düşük kaldı. Bunun da sebebi Mart ayında yapılması gereken fuarın pandemiden dolayı ertelenmesi ve yaz dönemine denk gelmesiydi. Bu sebeple Almanya’dan bazı önemli firmaların katılmadığı gözlendi. Bu da ziyaretçi sayısını genel manada düşürdü.

Sektörde aksesuar gruplarının önem arz ettiğine vurgu yapan Tolga Özcan, “Cam balkon görselde en çok ilgi çeken aksesuarlardır. Bu alanda Kupa Cam Balkon’un fuarda ayrı bir ilgi gördüğünü belirtmek isterim. Firmamız aksesuarların tamamını kendi bünyesinde üretmektedir. Bu durum ürün kalitesi ve kalite devamında oldukça önemli bir değişkendir. Fuar sürecinde bazı yurt dışı markalarından aksesuar kapsamında talepler de gelmiştir. Önümüzdeki süreçte bu konuyu da değerlendireceğiz. Cam balkon sektörüne yönelik olarak aksesuarlarımızın bu şekilde talep görmesi de son derece önemli bir konudur.

Fuarın Yıldızı Kupa Cam Balkon

Fuara katılımın %50 oranında düşük kalmasına rağmen standlarına olan yoğun ilginin altını çizen Kupa Cam Balkon Yurt İçi ve Yurt Dışı Pazarlama Müdürü Özcan, “Çin’den, Hindistan’dan gelen ziyaretçi bir buçuk saat mesai harcadı. Balkonun penceresini kendi açtı kapattı, bilgiler aldı. Video ekranına baktı, yapılmış maliyetleri öğrendi. Yoğundu, verimliydi. Sadece Almanya’dan 43, İspanya’dan 17 başvuru geldi. Başka bir deyişle cam balkon ve alüminyum üretiminde Avrupa’da zirve üç ülkeden ikisi söylediklerim. Kalite geliyor ziyarete yani. Bütün alüminyum devleri hep Almanya’dan çıkar. Pazarın %25’ine Almanya hakimdir. Dünyadaki cam balkon üretiminde Almanya, İspanya ve Finlandiya söz sahibidir. Almanya ve İspanya gibi sektörü domine eden iki ülkeden toplam yoğun talebin gelmesi bizim için çok sevindiricidir” dedi.

Pandemi Avrupa’da Kış Bahçesi Talebini Patlattı

Avrupa’nın cam balkona olan ilgisinin pandemiden dolayı kış bahçesi taleplerinin patlamasından kaynaklandığını anlatan Tolga Özcan, “Pandemiden dolayı izole olan Almanlar yaşam alanlarını kış bahçeleriyle genişletmek istediler. Yani bahçelerini kış bahçesi haline getiriyorlar. İki yıldır Avrupa kış bahçesine yönelik talep çok fazla. Artık herkes hastalık durumunda kendi bahçesinde kendi yaşam alanında wintergarten dediğimiz kış bahçesi sistemlerini kullanmaya başladı. Bunun için de camlama sistemleri çok önemli. Avrupa’dan bu kadar talep gelmesini beklemiyorduk. Asya, Afrika’dan daha fazla talep gelir diye düşünüyorduk. Ancak Avrupa’dan böyle bir talep gelmesi şaşırttı.

Ülkemizde vatandaşın yalıtım yapan firmalara devletin destek vermesi gibi Avrupa ülkelerinde de Yeşil Mutabakat sonrası enerji maliyetlerinin minimize edilerek karbon salınımını azaltma projesi de bu anlamda pazarın genişlemesine imkan sağlıyor.” diye konuştu.

En Çok Talep Orion’a oldu

Fuarda en çok ilgiyi Orion’un gördüğünü belirten Özcan, onun ardından Vega ve Leo’nun da Almanya fuarında yıldızlaştığını söyledi.

Yorum Yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir