fbpx

Blog

Cam Balkon Nasıl Silinir?

Kategori Cam Balkon Temizliği 6 Haziran 2022

Günümüzde çok katlı binalarının en büyük problemlerinden biri olan balkon temizliğini cam balkon uygulamasıyla kontrol altına almak mümkündür. Ancak gerek kötü hava şartları, gerek toz ve gerekse de komşuların balkonlarından düşen pisliklere kalkan olan balkon camlarının da zaman zaman temizliğe ihtiyacı vardır. 

Peki Cam Balkon Nasıl Temizlenir?

Cam balkonların kanatları içe doğru katlanabilmektedir. Bu özellik işimizi çok kolaylaştıracaktır. Fakat katlamadan önce üst profilin temizliğini yapmanız gerekmektedir. Böylece sonradan sildiğiniz cam balkon kanatlarının tekrar kirlenmemesini sağlamış oluruz. Her bir kanadı tek tek temizlemek cam balkon temizliğini kolaylaştırır. Öncelikle ilk kanadı sürükleyerek uca kadar getirmeliyiz. Daha sonra, balkonumuzun iç tarafına bakan kısmını sileriz. Sonrasında içe katlayıp diğer kısmını da sileriz. Bu işlemi her bir balkon kanadı için tekrarlamak suretiyle kolayca cam balkonlarınızı temizleyebilirsiniz.

Cam Balkon Temizliği

Cam balkonu silmekle yetinmeyen ve yıkamak isteyen titiz müşterilerimiz için de bu işi yapmanın oldukça kolay olduğunu belirtelim. Tüm camları kapatıp yumuşak fırça yardımıyla camlarımızı fırçalıyoruz. Buradaki püf nokta hazırladığımız suyun içerisindeki deterjanlar. Bunun için kremsiz şampuan yani bebek şampuanı ve Arap sabunu kullanabilirsiniz. Kuruladığınızda hiç iz kalmadığını göreceksiniz. Fırçayla cam balkonların önce içlerini ardından da  katlayarak dışlarını fırçalıyacağız. İç yüzeylerini fırçayla fırçaladığınız camlarınızın çekpasla da durulamasını yapacağız. Hiç bir iz kalmayacak. Zaten katlanabilir camların dış yüzeylerini katlayarak sadece bir taraftan silebiliyoruz. Fırçaladığımız camı çekpasla çekiyoruz. Hem duruluyoruz hem de kurulamış oluyoruz. Çekpas cam silmede gerçekten çok kullanışlı bir aparat. Hele ki cam balkonlar yüksek olduğu için çekpası uzatarak çok kolay silebiliriz. Bu şekilde temizledikten sonra alüminyum kenarlıkları da nemli bir bezle siliyoruz. ve temizliğimiz artık tamam. Camlarımızı sırayla katlayarak kapatıyoruz. Bezle veya gazete kağıdı ile uğraşmaya hiç gerek yok. Sandalyeye veya tabureye çıkmaya da gerek yok. Fırça ve çekpasla camlarımız artık tertemiz.  

Cam Balkon Temizlerken Kullanılabilecek Ürünler

  • Buhar Makinesi,
  • Çekpas
  • Çift Taraflı Cam Silici,
  • Arkası Bezli Cam Sileceği,
  • Mikro Fiber Cam Bezleri,
  • Gazete, kağıt, vb. Eski Usul Cam Temizleme Araçları,
  • Cam Sil, Deterjan, vb. Ürünler,
  • Sirke,
Buhar Makinesi İle Cam Balkon Temizleme

Buhar Makinesi İle Cam Balkon Temizleme

Tüm evinizi mikroplar ve bakterilerden kimyasal kullanmadan arındırmak için kullanabileceğiniz buhar makineleri ile cam balkonlarınızı da temizleyebilirsiniz. Bu sayede daha az su harcarken zamandan da kazanırsınız. Camları temizlemek için bir bez kullanırken, sıvıların yüzeyden sık sık akmasına engel olamayız. Ve bu da daha fazla leke izi anlamına gelir. Bir buharlı temizleyici, penceredeki suyu sizden uzak tutar. Her seferinde kuru ve iz bırakmayan bir yüzey bırakır. Bu nedenle mükemmel bir temizlik için biçilmiş kaftandır. Bu nedenle bu işe özel temizleme aksesuarı çoğu buharlı temizleyici ile birlikte satılmaktadır. Basitçe bu aleti takarak şeritler halinde düz bir şekilde çalışabilirsiniz. Yukarıdan aşağıya ve üst üste geldiğinizde oluşabilecek çizgiyi önlemek için zaman zaman yön değiştirin. Kirli camlarda en iyi sonucu elde etmek için cam elyafın üzerine bir mikrofiber bez sürmek gereklidir. Buharlı temizleyiciyi cam üzerinde ilk kez çalıştıracaksanız düşük bir ayarda kullanmayı deneyin. Ardından, bez olmadan ve buharı yüksek bir ayara getirilmiş olarak tekrar üstünden geçmeniz başarılı bir temizliği garanti eder.  Herhangi bir damlamayı önlemek için pencerenin altına önceden bir havlu koymanızı öneririz.

Cam Silme Aparatı

Fırça ve çekpas, cam silmede akla gelen ilk cam silme aparatlarıdır. Çift taraflı cam silici, arkası bezli cam sileceği, mikro fiber cam bezlerini kullanabileceğimiz diğer temizlik malzemeleri ve cam silme aparatları olarak sıralayabiliriz. Gazete, kağıt, vb. eski usul cam temizleme araçları ile nemli camları silmek çok daha zahmetsiz bir biçimde camı pırıl pırıl yapacaktır. Fakat gazete, camın üzerinde kılcal çizikler bırakır. Bu çizikler zaman geçtikçe çirkin bir görüntü oluşturacağı için bu tür uygulamalardan kaçınmanızı öneririyoruz.

Cam Balkon Temizliğinde Kimyasallara Dikkat

Yıllardır kullanılan camsil ve cam temizliği için kullanılan kimyasal ürünler cam balkonların temizliği için de problemsiz kullanılabilir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken iki önemli husus vardır: Birincisi; kullanmış olduğunuz kimyasal ürünün kaliteli olması camın üzerinde tortu bırakmaması açısından önemlidir. Bu tortular zamanla camlarınızın matlaşmasına neden olacağı için bu sorunun önüne geçmek kaliteli ürünler kullanmanız halinde mümkündür. İkinci konu ise; bu tür ürünleri cam balkonunuzun alüminyum profiline doğrudan temas ettirmeme konusunda dikkatli olmanızdır. Aksi takdirde çamaşır suları ve deterjanlar zamanla profilinizin rengini soldurabilir. Ya da doğrudan profil üzerindeki boyanın yapısını bozabileceği için zamanla görüntü kirliliği ile karşılaşmanıza yol açacaktır.

Her türlü cam temizliğinde bir miktar sirke kullanmanız antibakteriyel özelliğinin yanı sıra parlaklık elde etmeniz için de tavsiye edebileceğimiz bir üründür. Bir kap suya bir kaşık sirke karıştırdığınız zaman camlarınız çok daha parlak görünecek ve kolay kolay buğulanma yapmayacaktır.

Yorum Yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir